„Obecní hromadná doprava“ po Strašicích

„Obecní hromadná doprava“ po Strašicích

„Obecní hromadná doprava“ je neoficiální označení pro příležitostné jízdy historických vozidel po obci Strašice na Rokycansku. Spoje jsou provozovány jako doprovodný program k vybraným termínům otevření expozice Muzea dopravy spravované spolkem ŠKODA-BUS klub Plzeň. Spoje „obecní hromadné dopravy“ jsou určeny pro širokou veřejnost, nástup je možný ve všech zastávkách jednotlivých linek. Provoz na linkách je zajištěn muzejními vozidly (některé spoje také nízkopodlažními bezbariérovými vozidly).

Spoje jsou provozovány na čtyřech ustálených linkách po obci Strašice a blízkém okolí v předem vyhlášených termínech. V době provozu „obecní hromadné dopravy“ jsou na jednotlivých zastávkách umístěny jízdní řády s odjezdy linek. Vozidla odbavují na všech zastávkách dle stanoveného jízdního řádu. Jízdné je stanoveno na 20 Kč za osobu za jednu jízdu (bez ohledu na věk). Dále je možné pořídit za 100 Kč celodenní jízdné pro neomezené cestování jedné osoby linkami OHD (do konce konkrétního dne). Jízdenky na linky OHD lze zakoupit v recepci Muzea dopravy, případně na trase po nástupu předními dveřmi u řidiče. Ve dnech provozu „obecní hromadné dopravy“ je možné pro bližší informace kontaktovat dispečerský telefon: +420 704 117 600.

Jízdní řád, termíny provozu


V roce 2024 bude „obecní hromadná doprava“ provozována ve dnech (podrobnější jízdní řády budou zveřejňovány v předstihu před každou akcí):

  • 18. a 19. května (Zahájení sezóny Muzea dopravy, v sobotu provozovány spoje Mirošov – Dobřív – Strašice na Hamernický den v Dobřívě) – jízdní řády,
  • 16. června – jízdní řády,
  • 29. a 30. června (v sobotu 29. června jen ve večerních hodinách v rámci Muzejní noci),
  • 27. a 28. července (v sobotu 27. července setkání bývalých plzeňských autobusů),
  • 10. a 11. srpna (Strašické posvícení),
  • 31. srpna a 1. září ,
  • 28. a 29. září ,
  • 12. a 13. října,
  • 27. října.

Linka č. 5 na Tři Trubky provozována v roce 2024 pouze ve dnech: 19. května, 30. června, 28. července, 10. a 11. srpna, 31. srpna, 28. září a 27. října.

Trasy linek

1: Muzeum dopravy – Muzeum Středních Brd – Kulturní dům PDA – Sídliště Gumídkov – Obecní úřad – U Libuše – V Koutě /z/ – Hradčany – Dvůr – Mikulíkův mlýn – Huť – Restaurace Na Poště – Obecní úřad – Muzeum Středních Brd – Muzeum dopravy (polookružní linka)


2: (směr A) Muzeum dopravy – Muzeum Středních Brd – Kulturní dům PDA – Sídliště Gumídkov – Obecní úřad – U Libuše – Mikulíkův mlýn – Huť – U Carvánky – Šeflův most /z/ – Hájkův most

(směr B) Hájkův most – Šeflův most /z/ – U Carvánky – Restaurace Na Poště – Obecní úřad – Muzeum Středních Brd – Muzeum dopravy


3: Muzeum dopravy – Tisý rybník – Na Vrších, rozcestí a zpět


5: (směr A) Muzeum dopravy – Tři Trubky – Muzeum Středních Brd – Kulturní dům PDA – Sídliště Gumídkov – Obecní úřad – U Libuše – Mikulíkův mlýn – Huť – U Carvánky – Šeflův most /z/ – Hájkův most – Amerika – Tři Trubky

(směr B) Tři Trubky – Amerika – Hájkův most – Šeflův most /z/ – U Carvánky – Restaurace Na Poště – Obecní úřad – Muzeum Středních Brd – Muzeum dopravy


Pozn.: /z/ = zastávka na znamení


Schematická mapa linkového vedení „obecní hromadné dopravy“ po Strašicích společně s vyznačením klíčových bodů zájmu.

Schematická mapa linkového vedení „obecní hromadné dopravy“ po Strašicích společně s vyznačením klíčových bodů
Pro zobrazení schématu v plné velikosti rozklikněte.

Zájmová místa

Trasy jednotlivých linek jsou koncipovány tak, aby spojovala zajímavá místa ve Strašicích a okolí. Linky 1, 2 a 5 slouží pro spojení Muzea dopravy, Muzea Středních Brd s centrem obce (zastávka Obecní úřad). Zastávka Obecní úřad je doporučeným přestupním místem z regionálních autobusových linek z/do Rokycan (příp. Prahy či Hořovic) na spoje „obecní hromadné dopravy“ (pro linku 5 je ze spojů od Rokycan doporučen přestup v zastávce Mikulíkův mlýn). Spoje „obecní hromadné dopravy“ vyčkávají na přestup z regionálních autobusů od Rokycan. Všechny hlavní linky (1, 2 a 5) dále obsluhují zastávky Mikulíkův mlýn a Huť a též zastavují u oblíbené restaurace a penzionu Na Poště.

Linka 1 dále zajišťuje obsluhu severní části Strašic (lokality Hradčany resp. Dvůr), odkud se lze vydat na výlet směrem na sever rozsáhlými lesy směrem k Holoubkovu (lesem prochází panelová cesta využívána dříve pro přesuny tanků mezi strašickými kasárnami a nádražím v Holoubkově), či směrem na jih ke Dvorskému rybníku s malebnými domy a restaurací U Andělů či ke kostelu sv. Vavřince.

Linka 2 dále slouží pro obsluhu jižní části obce. Linka cestující doveze až k hranici chráněné krajinné oblasti Brdy (bývalého vojenského prostoru), která skýtá množství zajímavých námětů pro pěší či cyklovýlety (např. zámeček Tři Trubky, pozůstatky zrušených obcí, či Padrťské rybníky). Také je možné využít nedalekého občerstvení (v jízdním řádu je připravena přestávka).

Linka 3 je nejkratší strašickou linkou, slouží pro spojení Muzea dopravy s Tisým rybníkem. Od tohoto rybníku se lze vydat po stopách bývalé Stroussbergovy železnice (naším spolkem byla u zastávky Tisý rybník připravena malá připomínka se základními informacemi o této, z větší části, nerealizované velkoryse pojaté železnici stavěné v druhé polovině 19. století). Vozidlo se jede dále po obrátit k blízkému rozcestí nedaleko vrcholu kopce Na Vrších. Spoje linky 3 využívají silnici původně určenou pro přesuny tanků (mezi strašickými kasárnami a Holoubkovem), z níž se naskytují také zajímavé výhledy na okolní krajinu. Jízdní řád linky 3 bává koncipován tak, aby návštěvníci měli čas projít se po části bývalé Stroussbergovy železnice.

Linka 5, provozovaná od srpna 2023 ve zkušebním režimu, je prodlouženou verzí linky 2, která návštěvníky zaveze přímo na území unikátní chráněné krajinné oblasti Brdy a to k nově zpřístupněnému zámečku Tři Trubky. Kromě prohlídky zámečku je možné se odsud vydat i na další pěší výlety, např. k Padrťským rybníkům. Linka navazuje na spoje regionální autobusové dopravy od Rokycan.Komentáře jsou uzavřeny.