Akce muzea

S postupem času se program muzea ustálil na několika hlavních akcích sezony s doprovodným programem, jízdami vozidel, a několika běžných prohlídkových termínech.

Hamernický den (květen)

Otevření vrat muzea při konání Hamernického dne v Dobřívě. Při této akci je otevřené Muzeum dopravy a zajištěny jízdy historických autobusů do nedalekého Dobříva, kde je na vodním hamru ukárka řemesel a kulturní program. Dále linka vede na náraží do Mirošova. Zde je zajištěn přestup na historické motoráčky, kterými je zajištěna doprava ve směrech do Rokycan i Nezvěstic.

Strašická muzejní noc (červen)

Při muzejní noci jsou otevřena obě strašická muzea (Dopravy i Středního brdska) až do půlnoci. Navíc jsou propojena nostalgickou linkou v pravidelných intervalech. V muzeu dopravy je tak možné shlédnout expozici, která má za večera úplně jiné kouzlo, některá vozidla jsou rozsvícena vně i uvnitř, na ohni je možno si opéci buřta. V Muzeu středního brdska jsou též noční prohlídky a kulturní program

Strašické posvícení – hlavní akce sezony muzea (srpen)

Ke dni strašického posvícení je datováno i první otevření Muzea dopravy. Slavíme tedy v tento den narozeniny a jako dárek dáváme Strašicím víkendový provoz historické linky. O posvícenském víkendu je ve Strašicích pouť, pořádají se kulturní akce a zábavy, navštěvují se známí a příbuzní. Z muzea dopravy proto po celý víkend vyjíždí autobusová linka, která propojuje všechny části rozlehlých Strašic, tedy Ves, Dvůr i Huť, a vrací se zpět do Muzea dopravy. Linka si velice brzy našla svoji oblibu.

Od roku 2014 přibyla další veteránská akce, která snad bude mít pravidelné pokračování. Je jí Retrojízda vozidy socialismu, což je sraz a orientační závod vozidel vyrobených v období let 1948 – 1989 v ČSSR a zemích RVHP. V srpnu 2014 odstartoval ze strašického dopravního muzea první ročník a množství zúčastněných vozidel (80) dává předpoklad k úspěšnému opakování i v letech následujících. V muzeu plnily posádky několik úkolů, například nasazování sběračů trolejbusu na čas.

Fotogalerie jednoho z návštěvníků Retrojízdy 2014.

Na velmi povedený úspěšný první ročník Retrojízdy organizátoři navázali v roce 2015. Strašické dopravní muzeum nebylo tentokrát startovním bodem, ale jednou ze zastávek na více než 110 kilometrů dlouhé trase jízdy. Prostory muzea posloužily jako občerstvovací stanice, na účastníky zde čekal guláš a chlazené nápoje, které přišly v den, kdy teploty atakovaly 40 °C, velmi vhod. V muzeu posádky plnily dva úkoly – vědomostní kvíz a změnu kódu v mechanickém znehodnocovači jízdenek. Škoda-bus klub reprezentovala na retrojízdě posádka s vozidlem Praga. Za své nepřehlédnutelné stylové kostýmy byla v závěru dne odměněna zvláštní cenou.

Ostatní dny otevřených vrat a objednané návštěvy (duben, červenec, září, říjen)

Po ostatní zpřístupněné víkendy je muzeum otevřené veřejnosti a to buď s průvodcem a výkladem, nebo volně. Vyjímkou nejsou ani každoroční návštěvy organizovaných skupin, pro které je možné dojet naším autobusem například k hlavní trati PLZEŇ – PRAHA. Navštívili nás děti ze ZŠ Mýto, vozíčkáři z Plzně, Klub železničních cestovatelů, pravidelně se vracejí děti z družiny ZŠ Karla Vokáče ve Strašicích, letní příměstské tábory Akademie nadání a další.

Více fotografií z našich akcí najdete na facebookové stránce.

Komentáře jsou uzavřeny.